Lions Club Sopot

La Vie en Rose - koncert dla sopockich dzieci

W niedzielne popołudnie 31 marca 2019 r. spotkaliśmy się w Sali Kameralnej Opery Leśnej w Sopocie na koncercie „La Vie en Rose” – zorganizowanym na rzecz Sopockiego Domu, przy którym zamierzamy  utworzyć tej wiosny ogródek rekreacyjny dla jego podopiecznych.
Sopocki Dom to placówka opiekuńczo wychowawcza, rodzaj świetlicy dla dzieci w sytuacjach kryzysowych, często z rodzin dysfunkcyjnych, miejsce do którego te dzieci przychodzą po szkole, żeby bezpiecznie odpocząć, odrobić lekcje, zjeść ciepły posiłek, wspólne pogotować i pobawić się.
Stowarzyszenie Sopocki Dom organizuje także – o ile uzyska wystarczające wsparcie od sponsorów – terapie dla dzieci w potrzebie, wycieczki, zimowiska czy wspólne wyjścia do teatru, w organizowaniu których LC Sopot czynnie uczestniczy w miarę swoich możliwości, pozostając wiernym lioneskiemu zawołaniu “We serve”.
Ten koncert  zorganizowaliśmy we współpracy z UFE Pomeranie (Union des Francais de l'Etranger Pomorze), a Konsul Honorowy Francji na Pomorzu, p. Alain Mompert, objął całe wydarzenie swoim nieocenionym patronatem. Swoją obecnością zaszczycili nas także konsulowie honorowi Turcji, Meksyku i Seszeli.
Nie zabrakło niezawodnych jak zawsze Lionów: przybyli Gubernator Okręgu 121 Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions Ewa Hełka, Past Gubernatorzy: Alojzy Bończa Tomaszewski, Anna Suchecka i Radosław Bielicki oraz Lioni z klubów Strefy Trójmiejskiej, Elbląga i Szczecinka z rodzinami i przyjaciółmi.
Nad całością czuwał Prezydent LC Sopot Witold Nykiel, przy współudziale Elżbiety Szmyd oraz Benedicte Mezeix i Aldony Kałuży – naszym super zaangażowanym i entuzjastycznym współorganizatorkom, bez których koncert nie byłby możliwy w tym kształcie.
W przerwie występów odbyła się aukcja dzieł sztuki, z werwą poprowadzona przez Liona Wojciecha Fułka oraz p. Aldonę Kałużę, na której licytowano m.in. obrazy i rzeźbę Michela Lensky’ego, kosze delikatesów prosto z Tuluzy i inne przedmioty, ofiarowane wspaniałomyślnie przez artystów i darczyńców na nasz wspólny szczytny cel.
Standardy francuskie i polskie we francuskiej wersji śpiewał rewelacyjny Chris Schittulli, towarzyszyli mu wspaniali polscy muzycy: Bogdan Hołownia (piano), Robert Murakowski (trąbka), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Bogdan Tchórzewski (perkusja).
Powiew Francji, przenikający znane i lubiane polskie klimaty muzyczne, stworzyły razem ujmującą całość - to był naprawdę niezapomniany wieczór !

Aleksandra Ronay
LC Sopot